Zdobądź ciało o jakim marzysz
Czym jest ginekomastia?
Ginekomastia jest schorzeniem, które polega na powiększeniu męskich sutków i piersi wskutek rozrostu tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej. Najczęściej występuje obustronnie, choć zdarza się, że pojawia się tylko z jednej strony.
Ginekomastia dla wielu mężczyzn jest wstydliwym problemem, który ma znaczny wpływ na obniżenie samooceny i ogólnego komfortu życia. Na szczęście istnieją skuteczne i mało inwazyjne sposoby leczenia i usuwanie przerostu tkanek.
Ginekomastię dzieli się na 4 podstawowe grupy. Są nimi:
- ginekomastia młodzieńcza (fizjologiczna),
- ginekomastia tłuszczowa,
- ginekomastia tłuszczowo-gruczołowa,
- ginekomastia tłuszczowo-włóknista.
Główne czynniki powodujące rozrost tkanek to:
- zaburzenia hormonalne – dotyczy to przede wszystkim ginekomastii młodzieńczej, która powstaje w okresie wzrostu, czyli między 14 a 16 rokiem życia. W organizmie nastolatka dochodzi wtedy do wzmożonej produkcji estradiolu (i zaburzenia proporcji estradiolu do testosteronu). Ten rodzaj ginekomastii w większości przypadków zanika po osiągnięciu dojrzałości płciowej.
- andropauza – tzw. męskie klimakterium;
- nadwaga – jest to główna przyczyna przerostu tłuszczowego,
- choroby nerek lub wątroby,
- nadużywanie alkoholu,
- stosowanie leków, np. nasercowych, obniżających ciśnienie.
Ginekomastia – skąd się bierze i jakie są jej rodzaje?
Jak leczyć i usuwać ginekomastię?
Przed wyborem metody leczenia należy wykluczyć zmiany hormonalne oraz choroby drobnoustrojowe, a następnie dokonać diagnostyki USG. Konieczne jest określenie typu tkanki w okolicy brodawki.
W przypadku ginekomastii tłuszczowej (czasem też w przypadku ginekomastii tłuszczowej i w niewielkim stopniu włóknistej) przeprowadza się zwykle zabieg liposukcji. Tkanka tłuszczowa jest odsysana z ciała pacjenta przy pomocy cienkich kaniuli specjalistycznego urządzenia, takiego jak Vaser.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 40 minut. Po jego wykonaniu pacjent może wrócić do domu (najczęściej nie ma potrzeby hospitalizacji). W okolicach sutka zostają trzy 4-milimetrowe, mało widoczne blizny.
Gdy u pacjenta występuje przerost gruczołu, usuwa się go poprzez wykonanie nacięcia w dolnej części otoczki sutkowej. Łukowe nacięcie ma długość od 1 do 2 cm, a ponieważ jest wykonywane na granicy koloru sutka, po przeprowadzeniu zabiegu nie pozostaje widoczna blizna.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a po jego wykonaniu pacjent może wrócić do domu. Usunięte gruczoły poddawane są badaniom histopatologicznym.
Liposukcję tłuszczu i usuwanie gruczołu poprzez wykonanie nacięcia można łączyć w przypadku liposukcji mieszanej, czyli tłuszczowo-gruczołowej.